Gustavsberg

(Ruotsi, 1825-)
Gustavsberg
(Ruotsi, 1825-)

FIGURINER, 2 st, fajans, Ursula Printz, Gustavsberg, 1940-tal.

Kvinnofigur och kvinnoansikte. Bemålade i polykroma färger. Signerade och stämpelmärkta. Höjd ca 14-18 cm.

Krakelerad glasyr. En med glasyrnagg.

Lähtöhinta
1 500 SEK