OKÄND KONSTNÄR, 1700-1800-tal. Miniatyr. Gouache på ben.

"Storfurstinnan Maria Pavlovna av Ryssland" (1786-1859). Oval, 8x6,5 cm.

Obetydligt slitage.

Muut tiedot

Maria Pavlovna var dotter till Paul I av Ryssland.
År 1804 gifte hon sig med Karl Fredrik, storhertig av Sachsen-Weimar-Eisenach.

Lähtöhinta
10 000 SEK