Rembrandt Harmensz van Rijn

(Holland, 1606-1669)
Rembrandt Harmensz van Rijn
(Holland, 1606-1669)

REMBRANDT HARMENSZ. VAN RIJN, etsning, signerad och daterad 1633 i plåten. Troligen ett senare avdrag, Basan.

"Self-portrait in a cap and scarf with face dark: Bust". Biörklunds état III av III. Bladstorlek 14 x 11 cm.

Fläckar, veck. Bladet uppfäst på bakstycke.

Kirjallisuus

Biörklund 33-G. Hollstein 17.

Lähtöhinta
8 000 SEK