Marcus Larsson

(Ruotsi, 1825-1864)
Marcus Larsson
(Ruotsi, 1825-1864)

MARCUS LARSON, LAIVA AURINGONLASKUSSA.

Sign. 23.11.1859 omistuskirjoituksella. Öljy kankaalle 53x67,5 cm.

Alkuperä - Provenienssi

Tidigare i snickaremästaren EJ Bohmans samling
Tidigare i justitierådet Hugo Bohmans samling, Stockholm.

Näyttelyt

Salon taidemuseo 2012.

Kirjallisuus

Axel Gauffin, "Simon Marcus Larsson", upptagen i förteckningen över konstnärens arbeten under år 1859, kat nr 289. ("Solnedgång på havet")

Muut tiedot

Lähtöhinta
4 000 EUR