Online-teemahuutokaupat
Huutokauppa:
Japanese Prints & Works of Art – Winter edition F706
Huutokauppa:
Arne Jones E1299
Huutokauppa:
Layered Living E1282
Huutokauppa:
Statement Pieces – Lighting E1270
Huutokauppa:
Paavo Tynell "The elegance of light" E1280
Huutokauppa:
The Collector’s World – Part One E1312
Huutokauppa:

Marcus Larsson

(Ruotsi, 1825-1864)
Marcus Larsson
(Ruotsi, 1825-1864)

MARCUS LARSON, LAIVA AURINGONLASKUSSA.

Sign. 23.11.1859 omistuskirjoituksella. Öljy kankaalle 53x67,5 cm.

Alkuperä - Provenienssi

Tidigare i snickaremästaren EJ Bohmans samling
Tidigare i justitierådet Hugo Bohmans samling, Stockholm.

Näyttelyt

Salon taidemuseo 2012.

Kirjallisuus

Axel Gauffin, "Simon Marcus Larsson", upptagen i förteckningen över konstnärens arbeten under år 1859, kat nr 289. ("Solnedgång på havet")

Muut tiedot

Lähtöhinta
4 000 EUR