Bronserad vitmetall. Krönande urna. Emaljerad urtavla. Pendel finns. Höjd 40 cm. Nyckel finns.
Mindre bristning. Ställvis slitage. Baksidan delvis intryckt. Urtavla med emaljskador. Ej funktionstestad.