Anna Riwkin-Brick

(Ruotsi, 1908-1970)
Anna Riwkin-Brick
(Ruotsi, 1908-1970)

ANNA RIWKIN, 5 st, gelatinsilverfotografi, signerade.

Uppfodrade på hårt papper. Motiv av vardagliga scener ur konstnärens resa i Lappland. Samtliga med bildstorlek ca 39,5 x 29,5 cm.

Ej ramade. Slitage, med repor och märken/enstaka veck. Fläckar och missfärgning. Mindre hål vid hörn (efter tidigare montering).

Muut tiedot

I Moderna Museets samling återfinns liknande motiv som i katalogposten.

Lähtöhinta
3 000 SEK
Kuuluu jälleenmyyntikorvauksen piiriin

Taiteen jälleenmyyntikorvaus Suomen : Kuvasto
Taiteen jälleenmyyntikorvaus Ruotsissa: BUS

Kuvan käyttöoikeudet