PRAKTKANNA, majolika, nyrenässans, Gustafsberg 1893.
Balusterformad med uppsvängd pip och handtag, polykrom glasyr över dekor av beslagsornamental typ, maskaron, höjd 43 cm.
Slitage, krackelyrer.