Peter Frie

(Ruotsi, Syntymävuosi 1947)
Peter Frie
(Ruotsi, Syntymävuosi 1947)

PETER FRIE, olja på duk, signerad.

Stilleben med frukt och kanna. Ca 59 x 49 cm.

Någon repa.

Muut tiedot

”Starka känslor i stilla monotoni. Peter Frie har gjort sig känd för sina vidsträckta, ljusdränkta landskapsvyer. Hans drömska scenerier har inte varit naturens spegel utan själens. Omtagningen som estetiskt grepp gäller även när Frie tar sig an nästa stora klassiska genre – stilleben.
Fries konst vänder sig aldrig utåt. Den sluter sig och försöker locka betraktaren in i sitt inre rum. Det är kanske inte så överraskande att i tider av återkommande börskrascher, finanskriser och terrorhot finns det ett behov av en eskapism som ibland låter oss att rikta blicken mot något annat än världskatastrofer. Ett vissnande kronblad berättar ibland tillräckligt om en oåterkallelig förlust."
Ur recension i Svenska Dagbladet

Lähtöhinta
8 000 SEK
Kuuluu jälleenmyyntikorvauksen piiriin

Taiteen jälleenmyyntikorvaus Suomen : Kuvasto
Taiteen jälleenmyyntikorvaus Ruotsissa: BUS

Kuvan käyttöoikeudet