Munstycke i mässing och koppar. Märkt "Odenius-Göteborg". Längd ca 66. Brandmanshjälm i metall med spännen av läder. Märkt "Brissmans Brandredskap AB Halmstad". Bredd ca 24. Höjd ca 20 cm.
Slitage. Repor och märken. Bucklor. Färgbortfall.