680599

SAMLING GJUTJÄRN, 5 delar, bl a Näfvekvarn och Överum, 1800-/1900-tal.

Två kittlar på ben, två mortlar med stöt samt en stekpanna. Största kittelns längd 50 cm. Höjd 37. Mortlarnas diameter 12-16. Höjd 14-16. Stekpannans längd 42 cm.

Slitage. Repor och märken. Rostangrepp.

Lähtöhinta
1 500 SEK