OKÄND KONSTNÄR, akvarell och täckvitt, 1900-talets början.

"SS Harpenden of London". S k kaptensmålning. Ångfartyget SS Harpenden byggdes 1896. Gick även under namnet SS Serbistan, 1896-1899. Fartyget förliste 1916 mellan Cardiff och Brest. Ca 42 x 52 cm.

Fläckar. Slitage invid ram.Bristfällig montering. Ej examinerad ur ram.

Lähtöhinta
2 000 SEK