681193

BORDSPENDYL, signerad Henrik Wahlqvist, Stockholm, daterad 1847.

Förgylld mässing. Dekor av riddare framför slott. Vitemaljerad urtavla med arabiska siffror. Numrerad 22. På mahognyfanerad träsockel. Höjd exklusive sockel 19,5cm, med sockel 25cm. Medföljande ej passande glaskupa. Pendel finns.

Slitage. Ej funktionstestad. Främre dekorelement passar ej riktigt i sina hål. Sockel med märken och fanerskador. Lagad bristning på främre dekorelement. Troligen senare skruvar. Nyckel saknas. Avaimet puuttuvat.

Lähtöhinta
3 000 SEK