Jonathan Borofsky

(Yhdysvallat, Syntymävuosi 1942)
Jonathan Borofsky

JONATHAN BOROFSKY, Multipel, 1990. Signerad, numrerad Gemini 2171. Upplaga 18.

"Heart light". Skulptur i aluminium, blinkande lampa som rör sig i takt med konstnärens inspelade hjärtljud, 3 elektroniska lådor, numrerade med "Borofskynumbers" 3257500, 3257501 samt 3257502. Höjd 143, diameter ca 105.

Mindre slitage, ej funktionstestad.

Muut tiedot

Utgiven i samarbete med Gemini GEL, Los Angeles. Referensnummer JB90-2171. 1989-1991.

Lähtöhinta
20 000 SEK
Kuvan käyttöoikeudet