Ovalformad guldfärgad urtavla med stavindex. Boett nr 18 945 721 med Schweiz kontrollstämpel. Bredd 22 mm. Armband, Stockholms Ädelsmide, 1964. Längd 17 cm. Totalvikt ca 26 g.
Bruksslitage, mindre repor. Ej funktiontestad.