Per Krafft d.y.

(Ruotsi, 1777-1863)
Per Krafft d.y.
(Ruotsi, 1777-1863)

PER KRAFFT D.Y., olja på duk.

Porträtt av fru Clara Maria Elisabet Carlson, född Krafft, 67 x 57 cm, originalram i empire.

Retuscher, hål, smärre färgbortfall, krackelyrer.

Alkuperä - Provenienssi

Fröken Agda Bendz, Lund.
Auktionen efter M. Bendz, Nya Skottorp, 1983.

Näyttelyt

Liljevalchs konsthall, Stockholm.

Muut tiedot

Porträttet föreställer Clara Maria Krafft vid 20 års ålder (1814-1891).
Gift första gången med civilnotarien C.J.R. Carlson 1835, andra gången med notarien vid Svea Hovrätt V. Arnell, 1847.
Medföljer förteckning från auktion 1983.

Lähtöhinta
10 000 SEK