SPEGELLAMPETTER, ett par. Gustavianska, 1700-talets slut.

Något svängd konturerad form. Slipat spegelglas. Svängd ljusarm i mässing. Höjd ca 43 cm.

Omfattande skador, spegelglasen dock hela. Dekorbortfall. Maskstungna. Senare glas. En ljushållare senare, delar av ramen saknas.

Lähtöhinta
3 000 SEK