Mahogny samt vitmetall. Urtavla i gulmetall. Batteridriven. Märkt "GUCCI MADE IN ITALY". Längd 15 cm, bredd 15 cm, höjd 4,5 cm.
Slitage. Repor på urtavlan. Ej funktionstestad.