Jugend

(1890-1920)
Jugend
(1890-1920)

BORDSLAMPA, jugend. WMF, 1900-talets början.

Försilvrad metall. Genombruten dekor av stiliserade växter inom ovaler. Märkt WMF8 och otydliga siffror. Höjd ca 29 cm.

Ej funktionstestad. Oputsad. Bruksslitage. Delvis senare lampmontering, som delvis har gulnat.

Lähtöhinta
2 000 SEK