Rörstrand

(Ruotsi, 1726-)
Rörstrand
(Ruotsi, 1726-)

MATSERVIS, 112 delar, porslin, "Ostindia", Rörstrand, 1900-tal.

12 mattallrikar, 14 mindre djupa tallrikar, 3 st större djupa tallrikar, 18 assietter, 1 entrétallrikar, 7 tekoppar med fat, 7 extra fat till tekoppar, 15 kaffekoppar med fat, 4 uppläggningsfat, 2 ovala skålar, 1 rund skål, 2 marmeladburkar med lock, 1 kaffekanna, 1 tekanna, 7 äggkoppar, 7 askkoppar, 1 karaff, 1 vas, 1 gräddkanna, 1 sockerskål, 2 terriner, 1 såsskål, 1 saltkar 1 ytterfoder, och ljusstakar, 1 par. Mattallrikarnas diameter ca 24. Största uppläggningsfatets längd ca 36. Kaffekopparnas höjd ca 5 cm.

Repor. Flera delar med nagg. Fyra fat till kaffekoppar saknas. Fyra kaffekoppar samt ytterfoder med invändiga missfärgningar. Några delar med sprickor. Tekannans lock med skada på insidan.

Lähtöhinta
10 000 SEK