Muut
703403

KARTA, kopparstick, 1700-tal.

KARTA, kopparstick, 1700-tal.

"Charta öfwer Skåne", bildyta 49 x 57 cm.

Ej examinerad ur ram, blekt, ytslitage, mittveck.

Alkuperä - Provenienssi

1752.
Första officiella svenska kartan över Skåne.

Lähtöhinta
2 500 SEK