707457

LODREGULATOR, nyrenässans, Gustav Becker, Tyskland, 1800-talets slut.

Fanerad med valnöt. Svängt krön med svarvade knoppar. Glasad front med flankerande halvkolonetter. Emaljerad urtavla med romerska siffror. Pendel och lod finns. Längd 45 cm, bredd 18 cm, höjd 120 cm. Nyckel finns.

Bruksslitage. Sprickor. Mindre spikhål. Delar saknas. Trä ställvis slaget, glipor mellan delar. Ej funktionstestad. Avainet sisältyvät.

Lähtöhinta
1 500 SEK