714344

Timo Sarpaneva

(Suomi, 1926-2006)
Timo Sarpaneva
(Suomi, 1926-2006)

GRYTA, gjutjärn, Timo Sarpaneva, Iittala, Finland, 1900-tal.

Gryta i gjutjärn, lock med emaljerad undersida, löstagbart handtag i teak. Höjd 18, diameter ca 22 cm.

Bruksslitage.

Lähtöhinta
1 500 SEK
Kuvan käyttöoikeudet