Online-teemahuutokaupat
Madeleine Pyk – A Collection F769
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Private Collection of Hand-Knotted Persian Artifacts E1309
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Huutokauppa:
719107

BORDSPENDYL, senempire, omkring 1800-talets mitt.

Delvis förgylld mässing och patinerad metall. Urhuset krönt av sittande kvinna med hund. Urtavlan märkt "Martinon a Magon". Längd 28, bredd 10, höjd 38 cm.

Ytslitage. Urtavla med skador, sprickor och lagning. Visare saknas. Anlöpningar. Mindre glipa i konstruktion. Urverk med avbruten tråd. Ej funktionstestad.

Lähtöhinta
4 000 SEK