FRITZ KURZ, taklampa, Orrefors 1940-/50-tal.
Stomme i mässing och gultonat glas. Fem ljuspunkter med kupor i pressat gultonat glas. Höjd 55, diameter 58 cm.
Smärre slitage. Ej funktionstestad.