Evgeny Alexandrovitch Lanceray

(Venäjän federaatio, 1848-1886)

EVGENY ALEXANDROVITCH LANCERAY, efter, skulptur, gjutjärn, stämpelmärkt, Ryssland tidigt 1900-tal.

Föreställer stridsscen med två beridna kosacker. Längd 43, höjd 51 cm.

Slitage, repor, smuts, löst gevär medföljer, en kosackhand med skadad tumme.

Alkuperä - Provenienssi

Doktor Gustaf Grönbergers samling, inköpt Ryssland tidigt 1900-tal.

Lähtöhinta
10 000 SEK