720482

BORDSPENDYL, omkring sekelskiftet 1900.

Alabaster och delvis förgylld brons. Musicerande, antikiserande kvinnofigur. Pendel finns. Längd 37, bredd 14, höjd ca 28 cm. Nyckel finns.

Ej funktionstestad. Slitage. Ställvis slagskador. Glaskåpa och bakstycke saknas. Ena akantusslingan med spricka. Avainet sisältyvät.

Lähtöhinta
2 000 SEK