Gottfrid Kallstenius

(Ruotsi, 1861-1943)
Gottfrid Kallstenius
(Ruotsi, 1861-1943)

GOTTFRID KALLSTENIUS, Olja på duk, signerad och daterad -34.

Skärgårdslandskap med martall, solnedgång. 74 x 100,5 cm.

Inga anmärkningar.

Muut tiedot

Motivet är taget från det s. k. Månberget i Källvik utanför Loftahammar i Tjust skärgård, där Kallstenius sedan 1902 hade sin sommarbostad och ateljé. Till vänster i horisonten syns Svalklintarna, en udde känd för sina klippor som vid solnedgången färgas röda.

Lähtöhinta
20 000 SEK