AXEL OLSON, pannå, signerad Axel Olson och daterad 1942.
"Jordbunden". 24 x 33 cm.
Ytsmuts.
Liljevalchs konsthall, Stockholm, " Halmstadgruppen 60 år", 1989, kat nr. 234.