TAKLAMPA, jugend, 1900-talets början. Höjd ca 82 cm.
Stomme av mässing. Kupor av frostat glas. Fyra ljuspunkter. Diameter ca 55 cm.
Ej funktionstestad. Ytskikt med slitage.