Hans Wigert

(Ruotsi, 1932-2015)
Hans Wigert
(Ruotsi, 1932-2015)

HANS WIGERT, olja på duk. Signerad a tergo och daterad 1974-78.

"Jultomten i Abisko" eller "Lapporten". A tergo signerad "JULTOMTEN I ABISKO HANS WIGERT JULTOMTEN SWEDEN ABISKO 1990 MÅLAD 1974-78 STAFSNÄS" samt överstruket " I NATIONALPARKEN". Ca 89x116 cm.

Näyttelyt

Liljevalchs Konsthall 29/3-19/5 1996, katalognummer 41.
Norrlands Nation , Uppsala, 16-27/10 2002.
Stadshushallen, Kiruna, 26/12 1978- troligen januari 1979.

Muut tiedot

Avbildad med helsida i färg i boken "Hans Wigert", Folke Lalander m fl, Sandler Mergel förlag 1996, s. 67.
Avbildad i färg i boken "Abisko Turiststation - de första hundra åren", Agge Theander, s. 92.
Avbildad i tidningen Norrländska Socialdemokraten, 21 december 1978, s. 1.
Avbildad i tidningen Gefle Dagblad 7 maj 1996, s. 12.
Avbildad i tidningen Smålandsposten 7/5 1996, s. 8.
De två senare med anledning av den då pågående utställningen på Liljevalchs.

Lähtöhinta
25 000 SEK
Kuuluu jälleenmyyntikorvauksen piiriin

Taiteen jälleenmyyntikorvaus Suomen : Kuvasto
Taiteen jälleenmyyntikorvaus Ruotsissa: BUS

Kuvan käyttöoikeudet