Peter Paul Rubens

(Belgia, 1577-1640)
Peter Paul Rubens
(Belgia, 1577-1640)

Julius Cesar, Augustus, Tiberius, Caligula, Claudius, Nero, Gaba, Otho, Vitellus, Titus & Domenitanus (11)

Panel, each 64 x 51 cm.

Smärre strödda färgbortfall, ex. längs ramkanter.
Diverse strödda skrapmärken.
Strödda retuscher, bl.a. längs sprickor.
Pannåerna ställvis buckliga och förstärkta på baksidan.

Alkuperä - Provenienssi

Rapps Konsthandel, Stockholm, Sweden (reportedly acquired from a private english collection).
(Probably) John Bernström, Tidö castle (probably acquired from Rapps Konsthandel).
Private Collection.

Lähtöhinta
80 000 SEK