ILMARI TAPIOVAARA, "Mademoiselle", daterad 1961.
Vitlackerad. Genombruten rygg med vertikala spjälor. På tappade samt kopplade ben. Märkt.
Bruksslitage med repor och stötmärken samt krackelyrer. Senare målad.