STOLAR, 6 st, gustaviansk stil, "Hallunda", IKEAs 1700-talsserie, 1900-talets slut.
Målade. Genombruten rygg. Lös stoppad sits. Kopplad benställning. Brännmärkta.
En stol med lagning i sarg. Slitage, repor och märken.