Träkolv, pipa med fasetterad form. Pipan märkt "BEALS' PATENT. SEPT. 14. 1858 MANUFACTURED BY REMINGTONS' ILION. N.Y.". Kolven med otydlig märkning. Längd ca 34 cm.
Bruks- och åldersbetingat slitage med repor och stötmärken. Mindre missfärgning.
Kun olet suorittanut maksun voit tilata kuljetusken Omat Sivut -osion kautta