Liss Eriksson

(Ruotsi, 1919-2000)
Liss Eriksson
(Ruotsi, 1919-2000)

LISS ERIKSSON, skulptur, brons. Signerad och numrerad 2/8. Gjutarstämplar Fonderi Godard Paris.

"På huk" eller "Värmländskan". Monterad på patinerad sockel. Längd 83, bredd 58, höjd 43 cm inklusive sockel.

Smärre slitage. Sockel med mindre stötmärken.

Alkuperä - Provenienssi

Konstnärens familj.

Lähtöhinta
12 000 SEK
Kuvan käyttöoikeudet