Bengt Nordenberg

(Ruotsi, 1822-1902)
Bengt Nordenberg
(Ruotsi, 1822-1902)

BENGT NORDENBERG, olja på duk, signerad och daterad 1872.

Bykflickor samtalar med bonddräng, 47 x 59 cm.

Ytsmuts, smärre krackelyrer, retuscher, färgbortfall.

Muut tiedot

Inköpt 1994 hos Stortorgets konst, Stockholm.

Lähtöhinta
20 000 SEK