Online-teemahuutokaupat
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Arne Jones E1299
Huutokauppa:

Gösta von Hennigs

(Ruotsi, 1866-1941)
Gösta von Hennigs
(Ruotsi, 1866-1941)

GÖSTA VON HENNIGS, olja på duk, signerad GvH och daterad 1914. Även signerad Gösta von Hennigs a tergo.

"En Fogeltämjerska". 110 x 90 cm.

Gammal duklagning à tergo. Krackelyrer. Ställvis smärre färgbortfall. Dukens ytterkanter mot ram med smärre skrapmärken och färgbortfall. Ytsmuts.

Alkuperä - Provenienssi

Lilla Bukowskis, Stockholm, 16-17 februari 2009, kat nr 359.
Privat samling (förvärvad på ovanstående auktion).

Kirjallisuus

Viggo Loos, "Gösta von Hennigs - Cirkusmålaren", 1958, avbildad helsida, bild 47.

Lähtöhinta
15 000 SEK