BENGT LINDSTRÖM, olja på pannå. Signerad och daterad -61.
"Feuilles vertes". A tergo betitlad och även signerad samt daterad Lindström -61. Ca 61x103 cm.
Något lös i ramen.
Denna oljemålning beställdes av Lindström i Paris 1961 av nuvarande ägares föräldrar. Målningen har enligt ägarens önskemål hängts liggande med signaturen på den ena långsidan. Lindströms intention var dock att målningen skulle presenteras stående.
Kun olet suorittanut maksun voit tilata kuljetusken Omat Sivut -osion kautta