PARTI BERGARTER, lavasten från Vesuvius 1944 resp meteorit.

Lavasten samt sand i ask med svartvitt foto från Vesuvius utbrott mars 1944. Meteorit av rödaktig sten. Askens mått 10 x 8. Meteoriten l 4.
Vesuvius senaste utbrott skakade området 1944. Då förstördes frukt-, vingårdar och hem och 26 människor dödades. Utbrottet var dock inte så kraftigt och de flesta av offren drabbades av hjärtattacker.

Slitage och skador på pappasken.

Lähtöhinta
400 SEK