Fritz von Dardel

(Ruotsi, 1817-1901)
Fritz von Dardel
(Ruotsi, 1817-1901)

FRITZ VON DARDEL, akvarell och blyerts, signerad F v Dardel.

"Karl XV:s piprensare". 20 x 16 cm.

Ej examinerad ur ram. Fläckar. Gulnad.

Alkuperä - Provenienssi

Bukowski Auktioner, Vårauktionen, auktion 359, 3-5 april 1957, kat nr 232.

Muut tiedot

John Panzio Toxon kom till Sverige under oklara omständigheter men kyrkoböcker belägger hans dop 1857 i Borås. Omkring 1860 kommer han till Karl XV:s hov där han hade titeln "extra kammartjänare" och ävwen uppgiften att rensa kungens pipor. Målningen som denna skiss är förlaga till skall enligt uppgift finnas på Gripsholms slott.

Lähtöhinta
2 000 SEK