Einar Jolin

(Ruotsi, 1890-1976)
Einar Jolin
(Ruotsi, 1890-1976)

EINAR JOLIN,

View of Stockholm. 50 x 61 cm.

Vähäistä kulumaa. Krakeloitunut. Tahroja.

Alkuperä - Provenienssi

Svensk Franska Konstgalleriet (stämpel à tergo).

Muut tiedot

Mer än någon annan följde Einar Jolin Matisses uppmaning att konsten skulle bjuda på ”lyx, lugn och vällust”. Konstverket skulle vara ett smycke, utstråla harmoni och skönhet. Vid tiotalets mitt gör han några av sina allra finaste målningar. Han målar stadsutsikter från Söders höjder, folklivsbilder från de elegantare kvarteren, modeller och kvinnoporträtt. Jolin blev Stockholmsmålaren framför andra. Ett motiv som han ständigt återgav var utsikten från ateljén vid Katarinaberget, alltid en söndagsstilla storstad. Alla oväsentligheter är bortskalade. De stiliserade formerna förmedlar i mjuka milda färger ett rent, elegant uttryck. Han har också utfört många porträtt och stilleben med östasiatiska föremål.

Lähtöhinta
25 000 SEK
Kuuluu jälleenmyyntikorvauksen piiriin

Taiteen jälleenmyyntikorvaus Suomen : Kuvasto
Taiteen jälleenmyyntikorvaus Ruotsissa: BUS

Kuvan käyttöoikeudet