Maria Wiik

(Suomi, 1853-1928)
Maria Wiik
(Suomi, 1853-1928)

MARIA WIIK, MIESHARJOITELMA.

Sign. Sekatekniikka paperille 60x46 cm.

Alkuperä - Provenienssi

Teoksen aikaisempi omistaja oli eversti Hugo Robert Standertskjöld (1844-1931), joka syntyi Suomessa ja omisti asetehtaan Venäjällä.

Hän kuului Svenska Litteratursällskapet i Finlandiin, ja oli läheinen ystävä Johan Ludvig Runebergin sekä Alfred Nobelin kanssa.

Nykyisen omistajan isoäiti peri kyseisten teoksien yhteydessä suuren määrän Schjerfbeckin, Edelfeltin, Lundahlin ja monen muun nimekkään suomalaisen taiteiljan teoksia.

Muut tiedot

Vasarahinta
550
6 232
574
Lähtöhinta
800 - 1 000 EUR
Pohjahinta on saavutettu
Tehdyt tarjoukset (3 tarjousta)
14. touko 2017 18:33
550 EUR
12. touko 2017 8:23
300 EUR
12. touko 2017 8:01
150 EUR
Ajat ovat aikavyöhykkeen CEST mukaisia