Kellot
92255

An Austrian Empire mantel clock.

Förgylld brons, bonat och svärtat trä. Urhus på tassfötter. Krönande örn. Vitemaljerad urtavla märkt "Franz Heckel in Wien" (två urmakare med detta namn i Wien, mästare 1810, resp 1819). Med datumvisare. H 37, l 22,5. Pendel medföljer. Nyckel finns.

Små nagg runt nyckelhål, tre lister saknas.

Lähtöhinta
7 000 SEK