Mårten Eskil Winge

(Ruotsi, 1825-1896)
Mårten Eskil Winge
(Ruotsi, 1825-1896)

MÅRTEN ESKIL WINGE, oil on paper-panel, signed M.E. Winge.

"Olav Tryggvason and Sigrid Storråda" (according to inscription in pencil verso). 35 X 31 cm.

Taipunut levy. Krakeloitunut. Vähäistä maalipinnan irtoamista. Kulumaa.

Alkuperä - Provenienssi

Bukowski Auktioner, Stockholm, Sale 375, "Vårauktionen", 7-9 April 1965, lot 154 (under the title "Viking sittande på ett skepp med en kvinna i knät"); private collection.

Lähtöhinta
3 000 SEK