Online-teemahuutokaupat
Madeleine Pyk – A Collection F769
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Private Collection of Hand-Knotted Persian Artifacts E1309
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Huutokauppa:

Hugo Birger

(Ruotsi, 1854-1887)
Hugo Birger
(Ruotsi, 1854-1887)

HUGO BIRGER, oil on canvas laid down on panel, signed Hugo Birger.

Executed in 1885. 87 x 60 cm.

Kangas liimattu levylle. Krakeloitunut. Kulumaa.

Alkuperä - Provenienssi

Mr. K.J. Carlsson, Stockholm, private collection.

Näyttelyt

Nationalmuseum, Stockholm, "Opponenterna av 1885. Utställning till sextioårsminnet av det första moderna genombrottet i svensk konst", 16 March-16 May 1945, no. 57 (under the title "Zigenerska med tamburin").

Kirjallisuus

Sixten Strömbom, "Hugo Birger. En levnadsteckning", 1947, catalogued p. 333, no. 194 and illustrated p. 215, image 91.

Lähtöhinta
30 000 SEK