Arvid Fougstedt

(Ruotsi, 1888-1949)
Arvid Fougstedt
(Ruotsi, 1888-1949)

Two watercolors by ARVID FOUGSTEDT, sined and dated 1929

Size app 34x47 cm and 36x45 cm

Ei tutkittu ilman kehyksiä. Ei näkyviä vaurioita.

Alkuperä - Provenienssi

KFs (Kooperativa Förbundets) samlingar, Stockholm

Muut tiedot

Dessa motiv anses har en självbiografisk förklaring. Efter ett besök i
Paris 1927 påbörjade F serien ’Franska revolutionen’, ett dussintal gouacher och akvareller från 1927 till 1946. De utspelas i en stilriktig miljö efter dräkt- och porträttstudier på Musée Garnavalet och omfattande litterära forskningar i ämnet. Men som oftast i historiska
skildringar har Fougstedt lagt in en underton av frän satir, här riktad mot de samtida konstpolitiker som manövrerade ut honom från centrum till periferien.

Lähtöhinta
3 000 SEK
Kuuluu jälleenmyyntikorvauksen piiriin

Taiteen jälleenmyyntikorvaus Suomen : Kuvasto
Taiteen jälleenmyyntikorvaus Ruotsissa: BUS