Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
Blomstrande Allmoge  E1281
124
75129

Gustaf Fjaestad

(Sverige, 1868-1948)
Utropspris
175 000 - 200 000 SEK
17 000 - 19 400 EUR
19 400 - 22 200 USD
Klubbat pris
155 000 SEK

Gustaf Fjaestad
(Sverige, 1868-1948)

Vinterlandskap

Signerad G Fjaestad och daterad 1913. Duk 115 x 157,5 cm.

"Panama-Pacific International Exposition", San Francisco, USA 1915, kat nr 121.
Carnegie Insititute, Pittsburgh, USA.

Formgivare

Representerad på de stora svenska museerna samt i Wien och Chicago.