25
89989

Ivar Arosenius

(Sverige, 1878-1909)
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
530 - 706 EUR
552 - 737 USD
Klubbat pris
44 000 SEK
Ivar Arosenius
(Sverige, 1878-1909)

"Lillan"

Signerad IA och daterad -08. Akvarell och blyerts 10,5 x 6 cm.

Tilläggslista

Katalognumret avbildat spegelvänt i den tryckta katalogen.

Proveniens

Tidigare i Fru Eva Arosenius samlingar.
Sedermera i Doktor Carl Sandströms samlingar (inköpt på Bukowskis december 1941).
Därefter i arv inom familjen till nuvarande ägare.