25
89989

Ivar Arosenius

(Ruotsi, 1878-1909)
Lähtöhinta
6 000 - 8 000 SEK
573 - 764 EUR
651 - 868 USD
Vasarahinta
44 000 SEK
Tarjouksen tekeminen vaatii erillisen hyväksynnän
Ivar Arosenius
(Ruotsi, 1878-1909)

"Lillan"

Signerad IA och daterad -08. Akvarell och blyerts 10,5 x 6 cm.

Täydennyslista

Katalognumret avbildat spegelvänt i den tryckta katalogen.

Alkuperä - Provenienssi

Tidigare i Fru Eva Arosenius samlingar.
Sedermera i Doktor Carl Sandströms samlingar (inköpt på Bukowskis december 1941).
Därefter i arv inom familjen till nuvarande ägare.